KENTSEL DÖNÜŞÜM SORU CEVAPLARI

Kentsel Dönüşüm Hakkındaki Sorularınızın Cevapları için TIKLAYINIZ.  

 

SIKÇA SORULAN SORULAR VE CEVAPLARI

 

Yapı adasına ek imar alabilir miyiz?

 

SORU: Merhaba gazetedeki açıklamanız üzere edindiğim bilgi neticesinde alan bütünlüğü sağlayacak binaların özel imara tabi olabileceği hakkındaki acıklamanızda bizim kadıköy göztepede 11 binadan oluşan bir ada yapılanmamız var ben bu binaların hepsini ortak yıkılarak yeniden yapılanması konusunda ikna ettim her binada toplantılar düzenleyerek birleşme konusunda kararlar aldırdım toplu olarak binalarımızın yıkılarak yeniden yapılaşması konusunda acaba bize ne kadar bir imar artışı söz konusu olabilir bu konuda bilgilendirirseniz cok sevinirim teşekkürler

 

Ercan

 

CEVAP: Alansal çalışmalar için bakanlıktan ek imar alabilmeniz için öncelikle çalışma alanı içindeki tüm binalar için  Bakanlık Lisanslı Kuruluşu Tektaş Mühendislik'e başvurup Deprem Risk raporu almanız gerekmektedir. Daha sonra Bakanlık Lisanslı Kuruluşu Tektaş Mühendislik alan imar artışı için özel bir çalışma yapıp bakanlığa sunarak  ek imar talebinde bulunuyor.

 

Kentsel Dönüşümden nasıl faydalanabilirim?

 

SORU: İstanbul Sarıyerde 45 yılı aşkın aynı binada ikamet etmekteyiz. Binamız gözle görünecek şekilde olası bir depreme dayanıklı degildir. Evde çeşitli problemler bulunmaktadır ve oturmakta oldugumuz ev in saglam olmadıgından, ne zaman yıkılacağını düşünerek üzülmekteyiz. Kentsel dönüşümden yararlanma şansımız var mı ? 
Konu ile ilgili yardımcı olmanızı rica ederim. Teşekkürler...

 

Azime

 

CEVAP: Kentsel dönüşüm Kanunu tüm Türkiye’ yi kapsamaktadır. Bakanlık Lisanslı Kuruluşu Tektaş Mühendislik'e tapunuz ile başvurup;  binanız için Deprem Risk Raporu alarak Kentsel Dönüşüm Kanunundan yaralanabilirsiniz. Deprem Risk Rapor sonucu binanız riskli ve yenilenmesi gerekir sonucu çıkar ise Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında binanızı yenileyebilirsiniz.  Yeni inşaatınız için bakanlık kredi ve kira yardımlarından da faydalanabilirsiniz.

 

Kentsel Dönüşümde Kiracı Hakkı

 

SORU: Ev sahibi kentsel dönüşüme katılmıyor, .parada vermem demekte .bu durumda biz kiracı olarak evi malsahibi dışında alma imkanımz var mı?   Saygılarımla

 

Mahmut

 

CEVAP: Merhaba Mahmut Bey; Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında Riskli Binalarda bulunan kiracıların yeni yapılacak binadan mülk sahibi yerine para vererek daire satın alması söz konusu değil. Ancak binanız riskli alan içinde ise ve bu alanda hak sahiplerinin sayısının dışında fazladan daire çıkıyor ise bu dairede 1 yıldır ikamet ettiğinizi belgelerseniz kiracı olarak bedeli karşılığı bu dairelerden alabilirisiniz.

 

Kentsel Dönüşüm Kanunu ile yeniden yaptıracağımız binamızın inşaat maliyeti nedir?

 

SORU: Sayın mühendis bey bizim 1978 temelli 4 katlı bir binamız var,biz bu binalı yıkıp yeniden yapmayı düşünüyoruz.Arsamız 247 m2 ve arsa üzerinde bahsettiğim 4 katlı bina mevcut bu binanın yıkılıp yeni binanın yapılmasının maliyeti tahmini olarak kaç TLdir. Kentsel dönüşüm projesinden doyalı devlet yardım yapacak mı?

 

Ahmet

 

CEVAP: Sayın Ahmet Bey;
Yeni binanızın yeniden inşaat bedeli  (Arsa bedeli hariç) orta kalite bina yapım bedeli yaklaşık :  Toplam İnşaat alanı x 600 TL/m2 ' dir.  Binanız için Deprem Risk Raporu alarak binanızın yapım bedelini kredi olarak Bakanlıkdan alabilirsiniz.


Deprem Risk Raporu ne kadar sürede onaylanıyor?

 

SORU: Sayın yetkili,
Deprem risk raporuyla ilgili sorularımı aşağıda özetliyorum beni aydınlatırsanız sevinirim.
1.Size müracaattan itibaren ne kadar sürede çalışmaya başlayıp ne kadar sürede sonuçlandırıyorsunuz? Bunun sonrasında da bakanlık bu raporu aldıktan sonra deprem risk raporunu hangi sürede onaylıyor?
2.Deprem risk raporunun maliyeti nedir?
3.Deprem risk raporu istenen binadaki daire sahiplerinden herhangi birinin bu çalışmayı istememe yada engelleme hakkı varmıdır? Gelen ekipleri engellerse hukuki yaptırımı nedir?
İlginizi için şimdiden teşekkür eder iyi çalışmalar dilerim.

 

Ali

 

CEVAP: 1. Bize müracaat ile 1 hafta içinde deprem risk raporunu hazırlayıp bakanlığa iletiyoruz. Bakanlık Hazırlamış olduğumuz Deprem Risk Raporunu 10 gün içinde onaylıyor.
2. Deprem Risk Raporu Bedeli için aşağıdaki formu doldurup bize gönderiniz.
3. Binada deprem risk raporu için yaptığımız çalışmaları istemeyenlerin Bakanlık Lisanslı Kuruluşunu engellemeye kanunen yetkileri yok bu durumda kolluk kuvvetleri devreye girecektir.


Deprem Risk Raporu bedeli ne kadar?

 

SORU: Sayın yetkili İstanbul İçerenköyde bulunan 35 yıllık 15 katlı ve 60 daireli binamızın deprem riski yönünden endişelerimiz var bu konuda bizlere nasıl yardımcı olabiliyorsunuz. bu deprem risk raporu için ücret ödememiz gerekiyor mu? varsa yaklaşık ne kadardır.
Başvuruyu bizzat mı yoksa internet üzerinden de yapabiliyor muyuz?

 

Birol

 

CEVAP: Sayın Bırol Bey;

 Bakanlık Lisanslı Kuruluşuna başvuru yaparak binanız için Deprem Risk Raporu alabilirsiniz. Bu rapor sonucu binanız riskli çıkarsa binanızı yenileyebilirsiniz. Deprem Risk raporunun bedelini aşağıdaki formu doldurup bize göndererek öğrenibilirsiniz. Binanızda gerekli incelemeyi yapabilmemiz için şirketimize binanızdan 1 kişinin bina ortak kararı olmaksızın dilekçe ve tapu fotokopisi ile başvurması yeterlidir.   

Binamıza fazla kat verilmediği için kat karşılığı yaptıramıyoruz. Ne yapabiliriz?

 

SORU: Merhaba,
Araştırma yaparken  Bağdat Caddesi ile ilgili çalışmalarınızı okudum. Sizi kutlarım. Bizim apt. 1964 yılında yapılmış olup can güvenliğimizi tehdit etmektedir. Depremden sonra ise zaman zaman gecenin bir saatinde plaka atılan kısımlardan 2 , 2,5 metre kadar beton parçaları dökülmeye başladı. Aynı zamanda mal güvenliği riski de taşıyan apartmanımız için mütahitlerle de görüştüm. fakat belediye kat hakkı vermediği için haklı olarak kabul etmiyorlar. İstedikleri fiyat ta bize fazla geliyor.  Yani 4 katlı olan apartmanımıza 2 kat hakkı verilse bizim de can güvenliğimiz riske girmeyecek. Neden verilmiyor hala anlamış değilim. Kime zararı var...ben bir devlet memuruyum.  10 dairelik apartmanımıza 2 kat izni verilse ben ve benim gibi bir çok insan rahat nefes alacak. Korku ile yaşamak en kötü şey...Beni bu konuda bilgilendirip yönlendirirsiniz dileğiyle saygılar.

 

Nil

 

CEVAP: Yazdıklarınızdan binanızın deprem riskli ve ekonomik ömrünü tamamladığını anlıyorum. Sızın binanız gibi fazladan kat verilmeyen binalar için bakanlık yıkım ve yeniden yapım bedelini 2 yıl ödemesiz 120 ay vade ile kredi olarak vermekte. Bu krediden yararlanabilmeniz içinBakanlık Lisanslı Kuruluşu Tektaş Mühendislik'e binanız için Deprem Risk Raporu hatırlatmanız gerekmektedir. Diğer bir çözüm ise komşu parseller ile birleşirseniz ve tüm binalar için deprem risk raporu alırsanız; bakanlık böyle alansal dönüşümler için belediye imarına ek imar vermekte. Yapı adası için özel çalışmalarımız halen sürmekle beraber bu çerçevede Bakanlık Lisanslı Kuruluşu Tektaş Mühendislik web sayfamızdan öğrenebilirsiniz.


 

Binamız riskli ve binamızı yeniden inşaa ettirecek ekonomik durumumuz yok ne yapmalıyız?

 

SORU: Merhaba Hakan Bey; Basından şirketinizi takip ediyorum, ben 1964 yapımı kalamış sahilde bir binada oturuyorum. Binamız yaşı itibari ile epey bi eski sayılır. Kentsel dönüşüm kanunu çerçevesinde binamız Yıkılıp yapılması halinde mevcut metre karelerimize sahip olabilecek miyiz ? Apartman sakinleri emekli insanlar ve ödeme yapacak gücü pek fazla yok bu şartlarda ne yapılabilinir

 

Selim

 

CEVAP: Sayın Selim Bey;

 Binanız 48 yıllık olup ekonomik ömrünü tamamlamış görünüyor. Kentsel Dönüşüm Kanunu kapsamında binanız için hazırlanacak Deprem Risk Raporu ile binanız yıkılıp arsaya dönüştükten sonra yeni binanız bağlı bulunduğunuz Belediye İmarına göre yapılacaktır. Yeni binanızda daire m2 ise Belediyedeki İmara göre belli olacaktır bunu öğrenmek için Bağlı Bulunduğunuz İmar Müdürlüğüne başvurarak bilgi alabilirsiniz. Bakanlık; aynı KOSGEB kredilerinde olduğu gibi bina yıkım ve yeniden yapım bedelini 2 yıl Ödemesiz 120 ay vadeli kredi vermektedir bu krediden yararlanarak binanızı yeniden inşaa edebilirsiniz.

 

Binamız çürük ve yıktıramıyoruz. Ne yapmamız gerekiyor?

 

SORU: Harem iskele caddesi - Üsküdar' da bulunan 50 yıllık binamız kesinlikle çürüktür. Fakat çok uyumsuz bir apartman olduğu için ortak karar alınamaz bir yer ve biz bu çürük binayı yenilemek istiyoruz. Ne yapabiliriz. Teşekkürler

 

Funda

 

CEVAP: Yazdıklarınızdan binanızın Riskli Bina olduğunu anlıyorum ve kat mülikyeti kanunu yüzünden binanızı yenileyemiyorsunuz. Kentsel Dönüşüm Kanunu ile binanızdan 1 kişinin tapusu ile Bakanlık Lisanslı Kuruluşu Tektaş Mühendislik'e başvurması ile binanız için Deprem Risk raporunu hazırlatabilir ve rapor sonucu binanız riskli çıkar ise binanız hızlı bir şeklide yenileyebilirisiniz.

 

Binam Riskli mi?

 

SORU: Selamlar..1970 yapımı, 4 katlı 16 daireli binada daire sahibiyim..Yapım projesinde c16 beton s1 demir kullanıldığı görülüyor..Deprem risk raporu için size başvuru yapsak sonuç ne çıkar diye düşünüyoruz...Bu konuda bize fikir verir misiniz...

 

Ahmet

 

CEVAP: Sayın Ahmet Bey; Binanız 42 yıllık olup eski malzeme, eski teknik ve eski yönetmeliklere göre yapıldığı için çoktan ekonomik ömrünü tamamlamıştır. Binanızdan 1 kişinin Bakanlık Lisanslı Kuruluşu Tektaş Mühendislik'e başvurması ile binanız için gerekli teknik incelemeleri yaparak binanız için Deprem Risk raporunu hazırlatabilirsiniz, Deprem Risk Raporu sonucu binanız riskli çıkar ise Kentsel Dönüşüm kanunun kapsamında binanızı yenileyebilirsiniz.


 

2/3 bina yenileme kararı nasıl alınır ?

 

SORU: 19 daireli 1970 yılı yapımı Kadıköy -Göztepede bir binadayız. bina yenileme kararı sonrası 2/ 3 çogunluk daire sayısına göre mi ? yoksa arsa payına göre mi ?
İlgi ve yardımlarınız için teşekkürler

 

Ali

 

CEVAP: Sayın Ali Bey; Binanız için Bakanlık Lisanslı Kuruluşuna hazırlatmış olduğunuz Deprem Risk Raporu sonucu bina yenilensin çıkmış ve Bakanlık bu raporu onaylamış ise size 2 ay içinde bina maliklerinin 2/3 çoğunlukla Binanızı yenilemeyi kabul ettiğinize dair Bina Ortak Karar Protokolünü imzalayarak Bakanlığa bildirmeniz gerekmektedir. 2/3 oranı tapudaki hisse oranıdır daire sayısı değildir.